SEO kulcsszókutatás lépésről lépésre: a megfelelő kulcsszavak kiválasztása Google SEO-hoz

Kulcsszókutatás, kulcsszó elemzés, online piackutatás

Mi az a SEO kulcsszókutatás?

A kulcsszókutatás célja, hogy megtaláld azokat a kifejezéseket, amelyeket a felhasználók a leggyakrabban használnak a Google keresőben. A kulcsszókutatást felhasználva, az adott kifejezésre megfelelő tartalmat írva fog a weboldalad a Google találati lista élére kerülni.

Mik azok a kulcsszavak (keyword)?

A kulcsszó (angolul keyword) azok a keresések, amelyeket a felhasználók indítanak a Googlel keresőben. Ezeket használjuk a SEO keresőoptimalizálás során. A kulcsszavak segítenek a potenciális ügyfeleidnek, vevőidnek könnyen megtalálni a keresett információt, és a weboldaladnak is növelni a láthatóságát a találati listán való előre kerüléssel.

Miért fontos a kulcsszókutatás és miért kell a SEO-ban?

A kulcsszavak nem csak a keresőmotorok meghódítását szolgálják, de fontosak a PPC és CPC kampányok hatékonyságának növelésében is. A megfelelő kulcsszavak használata nélkül nem csak nem tudsz a rangsorolási lista élére jutni, de a fizetett hirdetések sem fognak jól teljesíteni.

Fontos információ, hogy az adott kulcsszóra hány keresés van havonta. A keresettebb kifejezésekkel érdemes szöveget írni, ezekre érdemes optimalizálni, illetve hirdetni a Google-ben.

Mire figyelj a kulcsszókutatás során?

Fontos, hogy NE elsősorban a konkurens honlapokon keress. Sok konkurens erőltet szakmai kifejezéseket, használ olyan szavakat, amelyeket a potenciális ügyfeleid soha nem írnának be a Google keresőbe. Ezért fontos a megfelelő kulcsszókutató eszköz használata.

A kulcsszókutatás helyes módszere

  1. Találj meg minden kifejezést, amivel a termékeid, szolgáltatásaid keresik (azokat is, amire akár havi 10-20 keresés van).
  2. Az alapos kulcsszókutatás fontos része, hogy minden keresési eredményt ments le a számítógépedre, és gyűjtsd azokat Excel táblázatba.
  3. Csoportosítsd a releváns kulcsszavakat annak alapján, hogy melyikeket tudnád egy menüpontokon belül elhelyezni.
  4. A kulcsszó csoportok alapján tervezd (terveztesd) meg a honlapod menüszerkezetét.

Nézzük ezeket sorban:

1. Találj meg minden kifejezést, amivel a termékeid, szolgáltatásaid keresik (azokat is, amire havi 10 keresés van).

Az általános és mindenki által hajtott erős kulcsszavak helyett jobban optimalizálhatók a ritkábban használt kifejezések. A cégvezetők általában fitymálva nézik azokat a kulcsszavakat, amire havi 10-20 keresés van, és azt gondolják, ezekkel nem érdemes foglalkozni.

Az ingyenes Google Kulcsszótervező használata

A kulcsszókutatás esetén a leghasznosabb a teljesen ingyenes Google AdWords Kulcsszótervező (Keyword Planner). Nem csak a havi keresési mennyiséget adja meg, hanem azt is, hogy az adott témában milyen más releváns kulcsszavakra keresnek az emberek.

A Google Kulcsszótervező használható a konkurens oldalak vizsgálatára is: megadva weboldaluk domain nevét, megtudhatod, hogy milyen főbb kifejezésekre indexelte őket a Google.

Ubersuggest: ingyenes kulcsszó kereső

A Neil Patel által működtetett Ubersuggestnek van ingyenes és fizetős változata is. Már az ingyen változat is használható kulcsszókutatásra. Cégünk tapasztalatai szerint a Google eszköze jobb eredményeket ad magyar nyelvterületre.

Ahrefs keyword explorer

Az Ahrefs SEO kulcsszó kereső eszköze nagyon profi. Nem csak a keresési mennyiségeket adja meg, és nem csak kulcsszó ötleteket biztosít, de a konkurencia erősségéről is képet kapsz. Sajnos borsos havidíjért használható csak! Magyar nyelvterületen nem mindig ad teljes körű képet.

Más kulcsszó kereső eszközök

Google Trends

A Google Trends egy a Google által működtetett ingyenes online eszköz, amely lehetővé teszi, hogy nyomon kövesd a különböző kulcsszavak és témák népszerűségét a Google keresésekben. Konkrét keresési mennyiségeket nem mutat, de jól lehet látni belőle, hogy egy adott kifejezés népszerűsége csökken, nő vagy stagnál. Így kiválóan alkalmas arra, hogy felmérjük egy adott téma iránti érdeklődést, illetve megfigyeljük a trendeket és a szezonális változásokat.

SEMRush

A széleskörű szolgáltatásokat nyújtó SEMRush kiváló SEO eszköz kulcsszólista összeállítására, de nagyon magas a havi díja.

Találd meg a gyakran használt, megfelelő kulcsszavakat!

Fontos, hogy ne csak a legkeresettebb kulcsszót célozd! A legtöbb ilyen kulcsszóra túl nagy a verseny. Fontos, hogy a kulcsszókutatás során találd meg azokat a témákat, amelyekre magas a keresési mennyiség, de alacsony a  verseny.

Kulcsszókutatás lépésről lépésre: csoportosítsd a keresési kifejezéseket!

A vásárlási folyamatot három fontos részre oszthatjuk. Minden ember keresztül megy ezeken a szakaszokon.

A három szakasz a következő:

1. Informálódás

A vásárlás első szakaszában információt gyűjtünk arról a termékről, vagy szolgáltatásról amire szükségünk van.

2. Döntéselőkészítés

Mikor már tudjuk, pontosan mire van szükségünk, el kell döntenünk, hogy a rendelkezésünkre álló lehetőségekből mit válasszunk.

3. Vásárlás

Ha a lehetőségeket egyre szűkítettük, akkor azt szeretnénk a lehető legjobb áron, a legkedvezőbb feltételekkel kapjuk meg a terméket vagy szolgáltatást.

SEO kulcsszókutatás lépésről lépésre: a megfelelő kulcsszavak kiválasztása Google SEO-hoz

A vásárlási szakaszok jellemző kulcsszavai

A Google keresőben a keresési szándék jól meghatározható szavak formájában jelenik meg.

1. Az informálódási szakasz jellemző kulcsszavai

Az informálódási szakaszban jellemzően olyanokat írunk a keresőbe, hogy:

  • eljegyzési gyűrű
  • gipszkarton
  • számológép
  • öntözőrendszer telepítés
  • stb.

Fontos, hogy ebben a szakaszban önmagában a terméket vagy szolgáltatást leíró kifejezéseket használjuk mindenféle toldalék vagy kiegészítő kifejezés nélkül.

2. A döntéselőkészítési szakasz jellemző kulcsszavai

Ebben a szakaszban az eredeti kulcsszavakhoz olyan kifejezéseket fűzünk, amik segítenek eldönteni, mit válasszunk. Ennek a szakasznak a jellemző kulcsszavai:

  • egyedi …
  • … fogalma
  • … házilag
  • legjobb …
  • … meghatározása
  • … ötletek
  • … vélemények

3. A vásárlási szakasz jellemző kulcsszavai

Ilyenkor már tudjuk, mit akarunk (döntöttünk), ezért olyan kifejezéseket fűzünk az eredeti kulcsszóhoz, amivel a legkedvezőbb vásárlási lehetőségeket találjuk meg:

  • … árak
  • akciós …
  • … árgép
  • … árukereső
  • eladó …
  • használt …
  • ingyen …
  • olcsó …
  • … rendelés
  • … webáruház
  • … webshop
  • … azonnal

A long tail kulcsszavak és a vásárlási folyamatok

Az úgynevezett „hosszú farok”, vagyis long tail kulcsszavakról itt olvashatunk bővebben.

SEO kulcsszókutatás lépésről lépésre: a megfelelő kulcsszavak kiválasztása Google SEO-hoz

Az erős, gyakran keresett kulcsszavakat (pl. napelem, gipszkarton, stb.) az informálódási szakaszban használjuk. Ezekre a kulcsszavakra sokan hirdetnek, és sokan optimalizálnak, vagyis rettentő erős a konkurencia. Ennél nagyobb gond, hogy ebben a szakaszban még nem vásárolni akarunk, csak informálódunk. Ha meg is nyitunk egy weboldalt, az informálódási szakaszban még nem alakult pontosan, hogy mit akarunk.

A honlapon először ezeket az erős általános kulcsszavakat kell elhelyeznünk menükben, termékkategóriáik nevében.

Ha megvannak az informálódási kulcsszavak, érdemes elhelyezni a másik két szakaszra jellemző kifejezéseket, mert ezek nélkül nem fogunk jó konverziót elérni.

A döntéselőkészítési és vásárlási szakaszra sokkal kisebb a verseny. Ezekre a kulcsszavakra kevesebb konkurens akar hirdetni vagy előre jutni a keresőben, és sokkal jobb a konverzió.

Releváns = kapcsolódó

Bár sokszor használjuk a releváns kulcsszó, releváns tartalom kifejezéseket, valójában nehezen tudnánk megfogalmazni, ezek alatt mit is értünk.

A relevanciára a legjobb meghatározás talán az, hogy: kapcsolódó tartalom.

Ha megnézünk például egy építőanyag forgalmazó webáruházát, akkor építő anyagra releváns (kapcsolódik hozzá) a gipszkarton, a szigetelés, a festés. Ezek egymásra is relevánsak (kapcsolódnak egymáshoz is), hiszen mind építőanyagok.

A relevancia fajtái

A relevanciának gyakorlati szempontból két különböző módon valósul meg:

1. Szó szerinti kapcsolódás

Ebben az esetben a kapcsolódást a kifejezésekben mind előforduló egy vagy két szó adja. Pl.:

kulcsszó keresés, kulcsszó kutatás, kulcsszavak, kulcsszó tervező, stb.

2. Fogalmi kapcsolódás

Ennél a típusnál nincsenek azonos szavak, a kifejezések csak fogalmilag kapcsolódnak. Pl:

Google Ads, kulcsszavak, hirdetés, keresőoptimalizálás, online marketing, stb.

A szavak szerinti kapcsolódást könnyebb felismerni. Egy szövegben egyszerű megkeresni az azonos kifejezések számát, és a teljes szöveghez viszonyított arányát.

A fogalmi kapcsolódást azonban rettentő nehéz felismerni. Mi emberek képesek vagyunk rá, de matematikai algoritmust erre fejleszteni nagyon bonyolult. Nem véletlen, hogy a Google keresőnek is több mint 10 év kellett ahhoz, hogy képes legyen a kulcsszavak fogalmi kapcsolódását felismerni.

Keresési szándék gyakorlati felhasználása

1. Informálódási szándék kulcssszavai

Az informálódási szándék kulcsszavait egyértelműen menüpontok neveiben, kategória szövegek témájában, menük szövegében érdemes felhasználni.

2. Döntéselőkészítési és vásárlási szakasz kulcsszavai

A döntéselőkészítési és vásárlási szakasz kulcsszavait nagyszerűen lehet használni blogbejegyzések írására. Nagyon fontos, hogy előbb mindig az információs kulcsszavakra optimalizáljunk (pl. tökmagolaj), és csak utána írjunk blogbejegyzéseket a másik két szakaszra (pl. tökmagolaj árak, tökmagolaj hatása, stb).

Az általunk készített kulcsszó kutatások fontos része, hogy szétválogatjuk a megtalált kulcsszavakat szándék szerint is. Így Te azonnal tudod, melyikekkel kezd a munkát, és mik azok, amit később érdemes elővenni.

Szeretnél profi kulcsszókutatást? Fordulj hozzánk bizalommal!

Elérhetőségeink

Kérdésed van?

Hívj minket most!

A kulcsszó kutatás ára 100 Euró

Az árban egy piaci szegmensre szánt kulcsszavak összegyűjtése van benne!

Ha a cégednek több piaci területe van, azokra különálló piackutatást érdemes készíteni!

A kulcsszó kutatást új honlap indítása előtt érdemes kérni.

Ha már van honlapod, akkor a piackutatást érdemes kibővíteni weboldal elemzésre (SEO elemzés). A piackutatás és SEO elemzés együttes ára 200 Euró, de így azt is megtudod, hogy pontosan milyen kulcsszavakra, hányadik helyen jelent meg az embereknek a honlapod a Google keresőben az előző három hónapban.

Kattints ide, ha szeretnél a weboldal elemzésről olvasni…

Elérhetőségeink

Kérdésed van?

Hívj minket most!

A kulcsszókutatás lépései

  1. Leadod a rendelésed a piackutatásra.
  2. Telefonon egyeztetjük, milyen területen vagy, milyen kifejezések lehetnek érdekesek számodra.
  3. Egy Excel táblázatba összeírod az összes olyan kifejezést, amivel szerinted az emberek a Te termékeidet vagy szolgáltatásaidat keresik.
  4. Megvizsgáljuk, hogy az általad megadott a kifejezésekre pontosan hány keresés volt az elmúlt 12 hónapban Magyarországon. Ezzel együtt összegyűjtjük az összes releváns kulcsszót is, amit a területeden gyakrabban használnak.
  5. Ezt a listát elküldjük számodra, hogy átnézesd. Ebben a szakaszban tudod kiválasztani azokat a kifejezéseket, amelyekre a honlapoddal nem akarsz helyezést elérni. A maradék pontosan mutatja a termékeid vagy szolgáltatásaid iránt mutatkozó pontos igényt. Ez a lista már jól használható pl. Ads hirdetés indításra is.
Komáromi Zsombor online marketing szakértő, wordpress szakértő

Komáromi Zsombor

SEO specialista, WordPress designer

NE HÍVJ
ha a céged:

  • erotikus termékeket
  • alkoholt
  • kábítószert
  • dohányárút
  • sertéshúst
  • biztosítást
  • hitelt

értékesít,

  • tetoválással
  • szerencsejátékokkal
  • pénzügyi tanácsadással

foglalkozik.

Legújabb cikkjeink