Google Search Console használata SEO munkához

Google Search Console használata SEO munkához

A Google Search Console használata nélkülözhetetlen, hogy a weboldalad organikus keresési teljesítményét akarod optimalizálni.  Ismerd meg, hogyan használhatod hatékonyan a Google Search Console-t, és hogyan optimalizálhatod hatékonyabban a honlapod.

Tartalomjegyzék

Miért fontos a Google Search Console használata?

A Google Webmester Eszközök (Webmaster Tools), vagy újabban Search Console a Google ingyenes szolgáltatása. A Google Search Console (GSC) segítségével figyelemmel kísérheted, weboldalad  teljesítményét a Google keresési eredményeiben. Megmutatja, hogyan látja a kereső a weboldalad, és a segítségével javítható a honlapodra érkező organikus forgalom.

A Google Search Console (GSC) segítségével ellenőrizhető a honlapodra érkező organikus forgalom.
A Google Search Console (GSC) segítségével ellenőrizhető a honlapodra érkező organikus forgalom.

Ez az ingyenes eszköz megmutatja, hogy a Google hogyan látja weboldalad. Segítségével komplett weboldal elemzés végezhető. Sok olyan opciót találsz, amit még a drágán bérelhető SEO eszközök sem mutatnak meg az oldaladról.

Miben különbözik a Google Search Console a Google Analytics szolgáltatásaitól?

A Google Analytics nem ad információt arról, hogy milyen kulcsszavakra kattintva jutottak a látogatók az oldaladra. Ez pedig a keresőoptimalizálás szempontjából rendkívül fontos. A GSC megmutatja nem csak a kattintások, hanem a lekérdezések mennyiségét is, vagyis hogy hányszor jelent meg az oldalad a Google találati listában.

Így kezd el használni a Google Search Console-t: fiók létrehozása

Ahhoz, hogy belépj a Google Search Console-ba, szükséged van egy Google fiókra. Amint rendelkezünk a Google-fiókkal, lépjünk a Google Search Console főoldalára és kövessük az utasításokat a webhelyünk hozzáadásához. Az eszköz kérni fogja a webhely tulajdonjogának megerősítését. Ehhez használható HTML címke, HTML fájl feltöltése a tárhelyre, vagy egy Google Analytics tulajdon.

A Google Tag Manager segítségével is tudjuk hitelesíteni a fiókot. Ehhez minimum közzétételi engedéllyel kell rendelkezned.

A WordPress Yoast SEO vagy Rank Math SEO bővítmény segítségével is elvégezheted az ellenőrzést.

Domain hozzáadása, a Search Console bekötése

A GSC fiókodban több tulajdon is létrehozható. A tulajdon lehet egy domain vagy egy meghatározott URL. Nagyon fontos, hogy a tulajdon létrehozásánál azt az URL-t ad meg, ami alatt a honlap ténylegesen fut. Nem mindegy, hogy a domain

  • https://tehonlapod.hu/ vagy a
  • https://www.tehonlapod.hu/ vagy a
  • https://tehonlapod.hu/ vagy a
  • https://www.tehonlapod.hu/

URL alatt jelenik meg. A fenti URL formátumokat a GSC teljesen külön oldalakként kezeli.

A domain tulajdon alatt minden URL variáns megjelenik.

Felhasználók hozzáadása (felhasználói jogosultságok)

Weboldal tulajdonosként fontos lehet, hogy egy SEO szakértő is hozzáférhessen oldalad adataihoz. Ilyenkor felhasználói jogosultságokat kell biztosítanod a számára. Ezt a Beállítások > Felhasználók és engedélyek menüpontban teheted meg.

Az új felhasználók hozzáadása előtt érdemes átgondolni, pontosan milyen jogosultságokra van szükségük az egyes közreműködőknek. A rendszergazdai jogok megadásánál különösen körültekintően kell eljárni, hiszen ezzel teljes hozzáférést biztosítasz az oldal minden funkciójához. Mielőtt bárkinek jogosultságot adsz, tisztázd az opt in jelentése alapján, hogy az illető valóban hozzájárult-e az együttműködéshez és megértette a felelősségi körét.

Google indexelés ellenőrzése

Ha egy új tartalmat hozol létre a weboldaladon, fontos hogy a Google indexelje azt. Enélkül nem fog organikus forgalmat kapni a keresőből.

A Google indexelés ellenőrzése nagyon egyszerű. A GSC tetején találsz egy beviteli mezőt. Ez az URL-ellenőrző eszköz. Csak másold be a weboldalad URL-jét a beviteli mezőbe, és nyomj entert. A Google rövid idő után megmutatja, hogy van-e indexelve az oldalad, mikor indexelte, és más egyéb hasznos adatokat.

Google indexelés ellenőrzése
Google indexelés ellenőrzése

A bal oldali Indexelés menüben további fontos információkat kapsz az oldaladról. Itt láthatod, hogy melyik oldalakat indexelte a Google és melyiket nem. Ebben a menüben pontos lista fogad a tört linkekről, kanonikus URL hibákról és feltérképezési hibákról is.

Google organikus helyezések ellenőrzése

Ha hozzáadtuk az oldalunk a Search Console-hoz, látogassuk meg a Keresési találatok menüpontot. Ez a Search Console legfontosabb része. Itt 16 hónapra visszamenőleg ellenőrizhetjük weboldalunk organikus Google forgalmát. Láthatod milyen kulcsszavak hoztak forgalmat az oldaladra, mire hányszor jelentél meg és milyen pozícióban. Ezek az ún. teljesítményjelentések.

Láthatjuk, milyen kulcsszavakra és melyik oldalaink jelennek meg a keresési listában. Ez az információ segít abban, hogy megtudjuk, milyen kulcsszavakra kell optimalizálnunk webhelyünket.

A Google Search Console használata kulcsszavak keresésére.
A Google Search Console használata kulcsszavak keresésére.

Ahogy a fenti ábrából is látszik, a Search Console fiókban ellenőrizheted:

  • Kattintások száma
    Hány kattintás kattintás volt a különböző kereső kifejezésekre, vagyis hányan kattintottak az honlap linkjére a Google keresőjében.
  • Megjelenések száma
    Hányszor jelent meg a honlapod az adott kulcsszó használatával a Google keresési találatok között. A fenti honlap pl. a bejárati ajtó beépítéssel szóra 7156-szor.
  • Átkattintási arány
    A CTR (click through rate) az átkattintási arány a fenti két adat között.
  • Google helyezés
    Mi volt az átlagos pozíció az adott kulcsszóra az adott időszakban.

Tehát ebben a menüpontban ellenőrizheted, hogy mik azok a keresési lekérdezések, amire a Google megjelenítette az oldalad. Régebben meglévő honlapok esetén egy ilyen lista remek kiinduló pont lehet kulcsszókutatás céljára is.

Keresőoptimalizálás Search Console segítségével

Partnereink webáruházainak, honlapjainak Google keresőoptimalizálásában főként akkor kap nagy szerepet a Search Console, ha a weboldal egy évnél régebben működik. Ilyenkor általában már jó néhány (100-500) kulcsszóra bejön a honlap. Ezeket lekérdezve meg tudjuk kezdeni a Google helyezések ellenőrzését. Ha megvannak a pontos helyezések, és hogy mely aloldalak jönnek be az adott kulcsszavakra, akkor kidolgozható egy SEO stratégia. Ezután pedig megkezdődhet a gyakorlati SEO munka. Ez néhány hónap alatt a Google helyezések jelentős javulását eredményezi.

Javítsd a weboldalad teljesítményét: Felhasználói élmény fokozás

A Felhasználói élmény menüpontban visszajelzést kapunk weboldalunk használhatóságáról. Itt ellenőrizhetők a mobilhasználhatóság, webhelysebesség, Core Web Vitals vagyis Alapvető Webes Vitals mutatók.

Ellenőrizhetők a mobilhasználhatóság, webhelysebesség, Core Web Vitals vagyis Alapvető Webes Vitals mutatók
Ellenőrizhetők a mobilhasználhatóság, webhelysebesség, Core Web Vitals vagyis Alapvető Webes Vitals mutatók

Ha a Google Search Console jelzi, hogy problémák adódtak pl. a mobilos használhatóság vagy betöltési sebesség terén, akkor meg kell találnunk és javítanunk ezeket a hibákat. A mobil kompatibilitás rendívül fontos. Ez a legtöbbet használt böngészési eszköz, és a Google rangsorolásban is fontos tényező.

SEO szempontból fontos hibaüzenetek

A Google Search Console felületén az Oldalak menüben látjuk, ha belső problémák vannak webhelyünkkel. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy gyorsan kijavítsuk a problémákat, és biztosítsuk, hogy a felhasználók ne tapasztaljanak hibákat a webhelyünkön.

Technikai SEO problémák egy honlapon.
Technikai SEO problémák egy honlapon.

A Search Console által nyújtott információk között az egyik legfontosabb az indexelési állapot ellenőrzése. Ezzel kapcsolatban a következőkről kapunk információkat:

Ezeket a hibákat minél előbb javítanunk kell, hogy a felhasználók (és a robot) elérhessék a releváns oldalt.

Külső és belső linkek ellenőrzése

A bal oldali Linkek menüben a Google folyamatosan frissíti a weboldaladra mutató külső, és az azon belül lévő linkeket is. Nem csak a hivatkozások számáról, de a horgonyszövegekről is kapsz információt.

Web Tools: Strukturált adatok ellenőrzése

A Google Search Console-ban közvetlenül nem érhető el, de Web Tools > További információk alatt megnyíló súgóban találunk linket a Bővített találatok tesztje eszközre. Ez a Strukturált adatok ellenőrzésére szolgál, ami főleg webshopok esetén rendkívül fontos. Ugyanitt sok hasznos tesztelő eszköz található, érdemes körülnézni.

Oldaltérkép megadása a Search Console-ban

A webhelytérkép (sitemap) az egyik legfontosabb eszköz a gyakran frissülő weboldalak optimalizálásában. A Google Search Console lehetővé teszi számunkra, hogy megadjuk webhelyünk oldaltérképének elérhetőségét. Ezt WordPress oldalakon például a Yoast SEO vagy a Rank Math bővítményekkel lehet létrehozni. Az webhelytérkép elérhetőségét kell megadnunk a Search Console-ban, ami segít a Google-nek megtalálni és indexelni az összes oldalunkat.

Kérdésed, problémád van? Fordulj hozzánk bizalommal!

Elérhetőségeink

Kérdésed van?

Hívj minket most!

Komáromi Zsombor online marketing szakértő, wordpress szakértő

Komáromi Zsombor

SEO specialista, WordPress designer

NE HÍVJ
ha a céged:

  • erotikus termékeket
  • alkoholt
  • kábítószert
  • dohányárút
  • sertéshúst
  • biztosítást
  • hitelt

értékesít,

  • tetoválással
  • szerencsejátékokkal
  • pénzügyi tanácsadással

foglalkozik.