WordPress webhelytérkép, oldaltérkép (sitemap) beküldése és az online marketing

Wordpress webhelytérkép, oldaltérkép (sitemap) beküldése

Ismerd meg, miért fontos egy WordPress webhelytérkép vagy más néven oldaltérkép (sitemap) beküldése és miért fontos keresőoptimalizálás szempontjából.

Tartalomjegyzék

Webhelytérkép jelentése és használata

A Google egy webhely indexelését úgy végzi el, hogy végigjár minden olyan URL-t, amelyre hivatkozás van más oldalakról. A feltérképezés során beolvassa az azokon lévő szövegeket és képi tartalmakat.

webhelytérkép (sitemap) egy olyan fájl, amely segít a keresőmotoroknak feltérképezni a weboldalad struktúráját. Egy jól strukturált webhelytérképpel könnyebben megtalálhatóak az oldalaid, így javulhat a SEO teljesítményed is. Az XML és HTML formátumokban létrehozott webhelytérképek közül előbbi elsősorban a keresőrobotok számára készül, míg utóbbi inkább a látogatóknak segít tájékozódni.

Az online marketing szempontjából kiemelten fontos a webhelytérkép meglétének biztosítása. A weboldalakat ugyanis nem csak emberek látogatják, hanem keresőrobotok is, amelyek a webhelytérkép segítségével tudják feltérképezni az oldal struktúráját. A jobb keresési eredmények érdekében érdemes tehát gondosan megtervezni és rendszeresen frissíteni a webhelytérképet.

Sitemap létrehozása WordPressben

Egy WordPress webhelytérképet többféleképpen is létrehozhatsz. A legnépszerűbb SEO bővítmény, a Yoast SEO automatikusan generál egy XML sitemaps-t, amit aztán be lehet küldeni a Google Search Console-hoz. Az XML sitemap URL-jét megtalálhatod a Yoast SEO bővítmény „Features” tabján.

A Rank Math segítségével is automatikusan generálható oldaltérkép XML formátumban. A webhelytérképet a Google Search Console oldalán tudod regisztrálni. De léteznek más pluginok is, mint például a Sitemap Generátor, amellyel testreszabottabb térképeket hozhatsz létre. Ez lehetővé teszi többek között, hogy kiválaszd melyik oldalaid jelenjenek meg a sitemap-en, vagy hogy hozzáadj image és news sitemaps-ot is.

sitemap beküldése pedig szintén egyszerű folyamat. Ezt a Google Search Console-ban teheted meg, miután regisztráltad és hitelesítetted a weboldaladat. Csak add meg az XML sitemap URL-jét, majd kattints a „Submit” gombra.

SEO és a webhelytérképek

SEO (Search Engine Optimization) az online marketing egyik legfontosabb területe. Az oldaltérképek pedig fontos szerepet játszanak a SEO-ban, hiszen segítenek a keresőmotoroknak abban, hogy jobban megértsék és indexeljék a weboldaladat.

A webhelytérkép hozzáadása azonban nem minden oldalnak van hasznára. Egy szolgáltató webhelyen, amire hosszú hónapokig semmilyen tartalom nem kerül, a webhelytérkép létrehozása nem sokat segít. Ezzel szemben egy portál oldalon, amely naponta 10-20 vagy több cikket publikál, egy news sitemap nagyon jó szolgálatot tesz.

XML oldaltérkép (XML sitemaps)

Az XML oldaltérkép minden URL-t tartalmaznak, amit szeretnél, hogy a keresőmotorok indexeljenek. Ez magában foglalja az oldalaidat, bejegyzéseidet, kategóriáidat és címkéidet is. Az XML sitemap tehát egyfajta útmutató a keresőrobotok számára.

Az HTML oldaltérképek pedig elsősorban a látogatóknak segítenek tájékozódni. Ezek általában linkeket tartalmaznak az oldalaidhoz, így könnyen elérhetővé teszik az összes tartalmadat.

Miért regisztrálj a Search Console-hoz webhelytérképet?

A Google Search Console egy ingyenes eszköz, amellyel nyomon követheted a weboldalad teljesítményét a Google keresésben. Ha beküldöd ide a webhelytérképedet, akkor gyorsabban tudja indexelni az oldalaidat a Google.

Ezen kívül a Search Console segítségével megtekintheted, hogy melyik URL-eket indexelte a Google, és ha problémát talál, akkor erről értesítést kapsz. Így gyorsan reagálhatsz a problémákra, és javíthatod a SEO teljesítményedet.

webhelytérkép beküldése tehát nem csak technikai SEO szempontból fontos, hanem SEO stratégiád részeként is számolnod kell vele.

Weboldal készítés és webhelytérkép létrehozása

weboldal készítés során már az adott oldal tervezése során érdemes gondolni a webhelytérképre is. A WordPressben például már alapból van egy robots.txt fájl, amit a keresőrobotok olvasnak el elsőként. Ebben megadhatod az XML sitemap URL-jét, így még könnyebben megtalálják a robotok.

De nem csak az XML sitemapre kell figyelni, hanem az HTML webhelytérképre is. Ez ugyanis segít a látogatóknak abban, hogy könnyen megtalálják a keresett tartalmat. Érdemes tehát olyan helyen elhelyezni (például a láblécben), ahonnan könnyen elérhető.

Az online marketing szempontjából pedig fontos, hogy rendszeresen frissítsd a webhelytérképeket. Ha új oldalakat adsz hozzá, vagy módosítasz a meglévőkön, akkor frissítsd a sitemap-et is, hogy a keresőmotorok naprakészek legyenek.

Kérdésed van webhelytérkép használata kapcsán? Fordulj hozzánk bizalommal!

Elérhetőségeink

Kérdésed van?

Hívj minket most!

Komáromi Zsombor online marketing szakértő, wordpress szakértő

Komáromi Zsombor

SEO specialista, WordPress designer

NE HÍVJ
ha a céged:

  • erotikus termékeket
  • alkoholt
  • kábítószert
  • dohányárút
  • sertéshúst
  • biztosítást
  • hitelt

értékesít,

  • tetoválással
  • szerencsejátékokkal
  • pénzügyi tanácsadással

foglalkozik.