A WordPress tartalomkezelő rendszernek sok előnye van. Az egyik legfontosabb az egyszerű keresőoptimalizálás. Ha WordPress alapú céges weboldalunk SEO-ját akarjuk javítani, akkor van néhány alapvető beállítás és bővítmény, amit érdemes használnunk.
Tartalomjegyzék
Mit jelent a keresőoptimalizálás a WordPress esetében? (WordPress és a keresőoptimalizálás)
Az alapelvek egy Wordpress honlap esetén is ugyanazok mint egy bármilyen más weboldal esetén:
- Kulcsszavak megadásának lehetősége.
- Megfelelő weboldal szerkezet létrehozása (menü rendszer) kulcsszavak elhelyezésével
- Marketing és SEO szempontból is optimalizált szöveg
- Prémium linképítés, hogy előre kerüljön a WordPress weboldalad a konkurensekhez képest.
Mielőtt azonban a szoftvert tárgyalnánk, nézzük meg az alapokat:
Domain név és tárhely választás legfontosabb szempontjai
A következőket érdemes figyelembe venned domain név választásnál:
- Legyen rövid és könnyen megjegyezhető
- Legyen könnyen kiejthető és leírható
- Kulcsszó használat
Próbáld meg beépíteni a honlapod nevébe a legfontosabb kulcsszavad. Például, ha virágokat árulsz, akkor a ‘virag’ szó használata a domainben segíthet az embereknek és a Google keresőnek megérteni, hogy mi a weboldal tartalma. - .hu végződés:
Magyarországon a .hu végződés előnyös, mert a látogatók felismerik, hogy a weboldal magyar. - Ne tartalmazzon kötőjelet vagy számokat
Ha lehetséges, kerüljük a kötőjeleket és számokat, mert ezek gyakran összezavarják a látogatókat. - Kerüld a szerzői jogi problémákat:
Ügyelj arra, hogy a név neve ne sértse mások szerzői jogait vagy védjegyeit, ezért ne használd nagy márkák neveit.
WordPress tárhely választásnál ne az árat nézd elsősorban! Nagyon fontos a megfelelő sebesség, a könnyű kezelhetőség és az elérhető ügyfélszolgálat.
Keresőbarát névátírás és URL-ek optimalizálása
A Wordpress előnye, hogy a SEF (keresőbarát) URL alapbeállítás, így azzal nincs sok tennivalód. A Beállítások > Állandó hivatkozások beállításai menüpontban azonban meghatározhatod, hogy legyen-e egyáltalán névátírás, és ha igen, mi kerüljön be az URL-be és mi ne.
A legismertebb Wordpress SEO bővítmények: Yoast SEO, Rank Math, All in One SEO Pack
A WordPress több harmadik féltől származó pluginnal bővíthető. Az első és legfontosabb, hogy telepíts egy hivatalos WordPress SEO bővítményt. Nézzük a legnépszerűbb WordPress SEO bővítményeket:
- Yoast SEO bővítmény
- All in One SEO Pack
- Rank Math
Ezek a SEO bővítmények segítenek az oldalad beállításaiban, beleértve a title és meta adatok beállítását, a XML sitemap generálását, és még sok mást.
Tény, hogy a legelterjedtebb a Yoast SEO plugin, de mielőtt automatikusan ezt telepítenéd, érdemes próbát tenned a másik két változattal is. A Yoast előnye a magyar fordítás. Ha boldogulsz az angollal, talán a Rank Math adja a legjobb optimalizálási tanácsokat, és az ingyenes változatok közül talán ez tudja a legtöbbet. Mi ezt javasoljuk, ha az oldaladat akarod SEO téren jelentősen fejleszteni. Nézzük milyen lehetőségeket biztosítanak ezek a WordPress bővítmények.
WP weboldalad teljesítményének mérése: Monsterinsight Google Analytics bővítmény
A SEO keresőoptimalizálás fontos része az eredmények mérése. Ezt teszed lehetővé egy Monsterinsight Google Analytics plugin használatával. Nagy előnye, hogy a GA4 fiókokhoz is könnyen csatlakozhatsz vele programozói ismeretek nélkül. A csatlakozást egy jól átlátható varázsló teszi lehetővé.
Google Search Console és az XML sitemap
WordPress honlapok keresőoptimalizálásához mindenképpen érdemes regisztrálni a Google Search Console-ba.
Itt regisztrálhatod a SEO bővítmény által generált oldaltérképet. Az oldaltérkép segít abban, hogy a Google jobban átlássa a weboldalad struktúráját, és hatékonyabban indexelje azt. Főként akkor hasznos ez a funkció, ha rendszeresen új tartalmat jelenítesz meg az oldaladon.
A Google Search Console segít a weboldalad sebességének ellenőrzésében a Core Web Vitals mutatók folyamatos ellenőrzésével.
Ellenőrizeted, hogy milyen URL-eket indexelt a Google, és melyiket nem. Az is könnyen áttekinthető, hogy a robotok számára indexelhető az oldalad vagy nem.
WordPress on-site SEO
A WordPress weboldalak belső optimalizálását (on page SEO vagy on site SEO) két fontos tényező befolyásolja:
- WordPress keresőoptimalizálást segítő kiegészítők telepítése, beállítása
- A honlapod minden egyes aloldalának egyenként történő optimalizálása.
A keresőoptimalizálás a weboldaladon belül kezdődik. Ennek két fontos része van: on-site és technikai SEO beállítások.
Nézzük ezek legfontosabb elemeit:
Meta adatok és title beállítások WordPress keresőoptimalizáláshoz
Bármelyik WP SEO bővítményt választod, mindegyik lehetővé teszi a SEO cím (title tagok) és meta leírások beállítását. A bővítmények nem csak a beírást teszik lehetővé, de figyelik, hogy a kulcsszó szerepeljen ezekben a fontos elemekben, és ne legyenek sem túl rövidek, sem túl hosszúak.
Arra is lehetőséged van, hogy a honlapod egyes elemeik (honlap név, kategória név, stb.) automatikusan belekerüljenek a Title tagba.
WordPress SEO szövegírás támogatás
A WordPress SEO bővítmények már ahogy írod egy oldal vagy bejegyzés szövegét, elemzik azt, és javaslatokat tesznek annak jobb optimalizálásához. Ez a funkció talán a Yoast SEO bővítményben a legfejlettebb. Két lényeges részből áll:
1. SEO elemzés
A SEO elemzéshez megadhatsz kulcsszavakat, és a Yoast ellenőrzi ezek:
- előfordulási gyakoriságát (kulcsszó sűrűség)
- meglévőségét a kép ALT tagokban
- előfordulását a címben, meta leírásban, stb.
2. Olvashatóság elemzés
Az olvashatóság elemzés nem a Google számára optimalizálja a szöveget és a tartalmat, hanem a látogatóid, a felhasználó számára. Javaslatokat tesz a bekezdések hosszára, címsorok (heading) létrehozására is. Nagyon hasznos! Ezzel a funkcióval tényleg élvezhetőbbé teszed a weboldalt! Ha a weboldalad hasznos és érdekes tartalmat kínál, a felhasználók vissza fognak térni, ami hosszú távon javítja a rangsorolásodat.
WordPress sablonok SEO optimalizálása
A WordPress sablonok is fontosak SEO szempontból. Ezek kiválasztásánál ezeket érdemes figyelembe venni:
Címek H1 formázása
Alapesetben a H1 (Heading 1 vagy Címsor 1) formázás jelöli a Google számára a tényleges tartalom (bejegyzés szövege, webáruház termék, stb.) kezdetét. Az, hogy pl. a bejegyzések cím Címsor 1 vagy Címsor 2 (H1 vagy H2) formázású, a sablontól függ. Ezt mindenképpen ellenőrizd, és ha nem teljesül a feltétel, vagy a sablont kell átírni, vagy érdemes másikat választani.
Mobil kompatibilitás
A WordPress honlap esetében is rendkívül fontos tényező a mobil kompatibilitás. A reszponzív design ma már alapkövetelmény, és a legtöbb modern sablon megfelel ennek.
SEO bővítmény belső linkek kezeléséhez
Minél több az oldaladon a tartalom, annál nagyobb jelentősége van annak, hogy mennyire használsz a szövegben más aloldalra mutató linket. A domainen belül létrehozott kapcsolatok a belső linkek. Ha a Google indexeli az oldalad, ezek segítenek a releváns tartalmak összekapcsolásában, és a kiemelt tartalmak jobb helyre juttatásában.
A legtöbb SEO optimalizálást szolgáló WordPress bővítmény nyilvántartja a belső linkeket. Némelyik javaslatokat is tesz ezek létrehozására. Ha azonban igazán profi megoldást szeretnél, akkor érdemes a fizetős Link Whisper bővítményt használni. Ez magyar szöveggel is kiválóan működik. Javaslatokat tesz a cikkekből kifelé mutató linkek létrehozására horgonyszövegek alapján. Az adott cikkre mutató releváns linkeket is létrehozhatsz vele. Ellenőrizheted vele a tört linkeket.
Technikai SEO a WordPress honlapod keresőoptimalizálásához
Az oldalad technikai SEO beállításait is érdemes időről időre átnézned. Törölhetsz tartalmakat, vagy megváltozhat azok URL-je. Ilyenkor ún. tört linkek jönnek létre.
Nagyon fontos, hogy a honlapodon minél kevesebb ilyen tört link legyen. Megszüntetésükre használhatók a 301-es átirányítások vagy a linkek javítása. Bármelyik SEO WordPress bővítményt használhatod a tört linkek felfedezésére, és átirányítására.
Javítsd a betöltési sebességet!
Ne csak a SEO beállításokat figyeld, figyelj a felhasználói élményre is! A felhasználói élmény javításának legfontosabb részei:
- a betöltési idő csökkentése
- áttekinthető navigációs menü
- mobilról is könnyen kezelhető kapcsolatfelvétel, megrendelési lehetőség,
- stb.
A betöltési sebesség javításához a legjobb megoldás a WP Rocket.
Off site SEO
Az off-site SEO, vagyis a linképítés is fontos része a SEO-nak. Sokan úgy gondolják, hogy elegendő, ha a közösségi média hivatkozik az oldalukra.
Ez azonban nem elég. Fontos, hogy nagyobb tekintélyű blog oldalakról, hírportálokról is mutassanak linkek a honlapodra. Erre a célra célszerű igénybe venni professzionális prémium linképítés szolgáltatást
Tartsd szem előtt a kifelé mutató linkeket is, mivel ezek is befolyásolják a honlapod rangsorolását a Google találati listában.
Kanga Design: professzionális Wordpress keresőoptimalizálás
Cégünk tevékenységi körében 2014 óta található meg a WordPress keresőoptimalizás.
SEO ügynökségünk nem csak a keresőoptimalizálás terén ért el komoly eredményeket, de WordPress honlapokat készítünk is. Vállaljuk korábban készült oldalak felújítását, korszerűsítését is.
Ha már meglévő WordPress weboldal optimalizálását szeretnéd kérni, akkor első lépésben egy SEO elemzést kell végeznünk. Ennek során átvizsgáljuk, hogy a SEO termén eddig milyen munkát végeztek, milyen eredményeket ért el eddig a Google keresőben.
Ha még nincs weboldalad, de optimalizált Wordpress honlapot szeretnél, akkor érdemes egy előzetes SEO tanácsadást kérned. Ennek során megbeszélnünk, mik az elképzeléseid, elvárásaid, lehetőségeid.