Ismerd meg hogyan befolyásolhatják az üzleti modellek (business model) a vállalkozásodon belüli folyamatokat. Miért fontos az üzleti modell a vállalkozás sikeres működése szempontjából?
Tartalomjegyzék
Az üzleti modellek fogalma és jelentősége
Az üzleti modellek fogalmát gyakran használják a vállalkozások, de mit is jelent pontosan? Egy üzleti modell az a keretrendszer, amely meghatározza, hogyan hoz létre értéket egy vállalkozás. Ez magában foglalja a termékeket vagy szolgáltatást, amit kínálnak, az ügyfeleikkel való kapcsolattartást és azt is, hogy hogyan generálnak profitot. A modellnek tükröznie kell a vállalkozásod belső folyamatait és stratégiai céljait.
Az üzleti modellt nem szabad összekeverni az üzleti tervvel. Míg az utóbbi egy konkrét dokumentum, ami leírja egy cég terveit és célkitűzéseit; addig az előbbi inkább arra fókuszál, hogy milyen módon teremt értéket a cég. Ebben benne van minden: milyen termékeket vagy szolgáltatásokat kínálunk; hogyan jut el ezekhez az ügyfél; milyen bevételt remélünk ezzel realizálni.
Üzleti modell típusok és alkalmazásuk
Többféle üzleti modell létezik, mindegyikük más-más módon képes profitot generálni. Például a freemium modell esetében az alapszolgáltatásokat ingyenesen kínálják, de prémium szolgáltatásokért fizetni kell. Ez egy nagyon népszerű modellje a digitális termékeket kínáló vállalkozásoknak, mint például webshopok vagy online játékfejlesztők.
Egy másik gyakori üzleti modelltípus a franchise rendszer, amelyben egy már működő üzleti rendszerét veszik át és alkalmazzák saját vállalkozásukban. Itt fontos megemlíteni, hogy minden vállalkozásnak meg kell találnia azt az üzleti modelleket, ami leginkább illik hozzájuk és stratégiai céljaikhoz.
Üzleti modell a dropshipping webáruház rendszer is. Itt
Hogyan alakítsd ki saját üzleti modelledet?
Az első lépés a saját üzleti modelledet kialakítása felé az, hogy tisztában legyél azzal, milyen értéket szeretnél teremteni. Mi az a termék vagy szolgáltatást, amit nyújtani szeretnél? Ki lesznek az ügyfelek? Milyen bevételi forrásokra számítasz?
Ezek után érdemes megnézned más hasonló cégek akik üzleti modelleket alkalmaznak és tanulnod belőlük. Az innovációt és a kreativitást sem szabad elfelejteni, hiszen egy jól működő üzleti modellnek mindig van benne valami újszerű.
Az üzleti modellt támogató eszköz: business model canvas
Az üzleti modell kialakításának egyik nagyszerű eszköze a business model canvas. Ez egy vizuális ábrázolása annak, hogy hogyan hoz létre, szállít és foglalja össze az értéket a vállalkozásod. A canvas kilenc alapvető építőelemből áll, beleértve az értékajánlatot, ügyfélszegmenseket, csatornákat, ügyfélkapcsolatokat, bevételi forrásokat stb.
A business model canvast gyakran használják stratégiai menedzsmentben és lean startup módszertanban is. Segítségével könnyen megértheted a vállalkozásod működését és láthatóvá teszi az összes fontos elemet. Ezen felül pedig nagyon hatékony eszköze lehet az innovációnak is.
Miért fontos foglalkoznia a vállalkozásodnak az üzleti modellel?
Az üzleti modell nem csak arról szól, hogy hogyan termel profitot a vállalkozásod. Sokkal több annál: meghatározza azt is hogy milyen kapcsolataid vannak partnerekkel és vevőkkel; miként bonyolítasz le tranzakciókat; vagy éppen milyen erőforrásokat használsz fel. Egy jól működő üzleti modell a vállalkozásod sikerének kulcsa lehet.
Az üzleti modell kialakítása és folyamatos finomítása nélkülözhetetlen, ha versenyképes szeretnél maradni a piacon. Az üzleti modellek innovációja pedig még tovább segíthet abban, hogy új és egyedi értéket teremts az ügyfeleid számára. A vállalkozásodnak tehát mindenképpen foglalkoznia kell az üzleti modellel, ha hosszú távon sikeres szeretne lenni.