Weboldal ellenőrzése vásárlás előtt, webáruházak biztonságának ellenőrzése

Weboldal ellenőrzése vásárlás előtt, webáruházak biztonságának ellenőrzése

A weboldalak ellenőrzése vásárlás előtt rendkívül fontos, hiszen napjainkban egyre több félrevezető és rosszindulatú webhely létezik. Ebben a cikkben bemutatjuk, mire érdemes figyelni, hogy könnyen felismerjük a különbséget a megbízható és a kétes weboldalak között.

Tartalomjegyzék

Miért fontos a weboldal biztonsági ellenőrzés?

Egyre több az internetes csalás. Megbízhatatlan webáruházak kínálnak vonzó áron drága termékeket, de ha megrendeled, csak a pénzed veszik el, a termék soha nem érkezik meg. Ezért fontos a webshop ellenőrzése, a webáruházat futtató URL cím ellenőrzése.

Létezik weboldal ellenőrző program?

Angol területen vannak olyan weboldalak, amin megadhatod az adathalász gyanús vagy félrevezető weboldalt, és az leellenőrzi azt. Ezek közül a legismertebbek:

A fenti webshop ellenőrző programok segítségével gyorsan megállapítható, hogy a keresett webhely biztonságos-e vagy sem. Ezek az oldalak jó eséllyel felismerik a csaló weboldalakat. Sajnos arra nincs tapasztalatunk, hogy magyar nyelvű oldalakra milyen a felismerési arány.

Az Árukereső oldalán sok boltról találunk minősítést. Érdemes ezeket átolvasni.
Az Árukereső oldalán sok boltról találunk minősítést. Érdemes ezeket átolvasni.

Félrevezető weboldalak árulkodó jele: alacsony MOZ DA érték

A csaló weboldalak nem működnek tovább egy-két hónapnál. Ráadásul mivel megbízhatatlanok, nem kapnak linkeket más oldalakról. A linkek hiánya önmagában is gyanús.

A webáruház ellenőrzés, a honlap ellenőrzés jó módszere a Moz tekintély lekérése. A MOZ DA vizsgáló eszköz segítségével ingyenesen le tudod kérni a weboldal link erősség értékét. Ez az érték 1-től 100-ig mehet. Ha egy weboldal MOZ DA értéke 5 alatt van, az azt jelenti, hogy legfeljebb pár hónapja létezik, így legyünk nagyon óvatosak.

60-as DA érték és 12.000 hivatkozó oldal mellett a temu.com nem lehet átverés!
60-as DA érték és 12.000 hivatkozó oldal mellett a temu.com nem lehet átverés!

Biztonságos és a csaló weboldalak felismerése: az URL és domain ellenőrzése

Mindenekelőtt vedd figyelembe az URL címet. Az SSL tanúsítvány egy jó módja annak, hogy megállapítsuk egy adott weboldal megbízhatóságát és hitelességét. Ha rákattintunk a zárlat ikonra a címsorában, láthatjuk az oldal tanúsítványának adatait.

A biztonságos oldalak általában „https://”-sel kezdődnek. A http:// arra utal, hogy a webhelyhez nincs SSL biztonsági tanúsítvány. Ez azonban jelentheti azt is, hogy a honlap régi, és a tulajdonos egyszerűen nem is tudja, hogy váltania kellene.

Ezen kívül érdemes megnézni a domain nevet is, és ellenőrizni, hogy az valóban a keresett webhely címét látod. Leggyakoribb egy-egy betű cseréje, vagy két betű felcserélése. Például „microsoft.com” helyett „rnicrosoft.com”.

Külföldi webshop ellenőrzése

Magyar webshopok esetén egyszerű a dolgunk: kérjünk utánvétes szállítást. A külföldi webshop ellenőrzése bonyolultabb. A legtöbb külföldi oldal esetén előre kell fizetni, és kártyával. Ezért érdemes minél több információt összeszedni az adott oldalról.

Adatvédelmi szabályzatok ellenőrzése

Egy megbízható weboldalnak rendelkeznie kell olyan szabályzattal, amelyben elmagyarázzák, hogyan védik és kezelik a felhasználók személyes adatait az adatvédelmi törvények értelmében. Gyanús oldalak esetén egyáltalán nem találunk erre vonatkozó információkat a honlapon.

Telefonszám és egyéb elérhetőségek

Egy megbízható cég weboldalán mindig elérhető egy telefonszám, email cím, vagy kapcsolatfelvételi űrlap. Ellenőrizd, hogy ezek valóban működnek-e, mielőtt bármit is vásárolsz.

Linkek és csatolt fájlok ellenőrzése

Legyél óvatos az email-ben érkező vagy akár weboldalakon található linkekkel. Ellenőrizd azok URL címét, mielőtt rákattintanál. Ha gyanús, inkább ne nyisd meg. Használd a VirusTotal vagy hasonló szolgáltatásokat a linkre kattintva történő ellenőrzést végezni.

Rosszindulatú webhelyek jelei, mire érdemes figyelni

Néhány rosszindulatú webhely nagyon hasonlítanak ismert, megbízható oldalakéhoz. Mire érdemes figyelni? Pl. helyesírási hibák, alacsony felhasználói értékelések vagy a honlapon található furcsa tartalmak.

Közösségi média és felhasználói visszajelzések

Az adott weboldal közösségi média jelenléte és az ottani felhasználói visszajelzések sokat elárulhatnak a weboldalt és annak megbízhatóságát. Ha egyáltalán nem találunk felhasználói visszajelzést vagy csak nagyon keveset, az gyanús lehet.