HTTP vagy HTTPS protokoll? SSL tanúsítvány jelentősége

HTTP vagy HTTPS protokoll? SSL tanúsítvány jelentősége

2017. januárjától a Google Chrome „Nem biztonságos” honlapként jelöli meg a jelszavakat és hitelkártya-információkat gyűjtő weboldalakat, ha a weboldal nem HTTPS kapcsolaton keresztül érhető el. Ismerd meg miért fontos a HTTP helyett a HTTPS protokoll használata, mire kell az SSL tanúsítvány a weboldalad biztonsága szempontjából.

Tartalomjegyzék

Mi az a HTTP és HTTPS protokoll?

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) egy alkalmazási rétegű protokoll, amelyet adatok átvitelére használnak a felhasználó böngészője és a webszerver között. Az HTTP protokoll alapértelmezett portja a 80-as.

Ezzel szemben az HTTPS (HTTP Secure), mint ahogy a neve is sugallja, az HTTP protokoll biztonságos verziója. Az HTTPS titkosított kapcsolatot biztosít, ami védi a felhasználói adatokat az illetéktelen hozzáféréstől. Az HTTPS protokollt használata esetén az alapértelmezett port a 443-as.

Az URL-ben látható ‘http’ vagy ‘https’ előtag fontos szerepet játszik abban, hogy milyen protokollt használjon a böngésző az erőforrások lekérdezéséhez.

Az SSL tanúsítvány és annak jelentősége

Az SSL (Secure Sockets Layer) egy titkosítási protokoll, amely biztonságos kapcsolatot teremt a kliens (a felhasználó böngészője) és a szerver között. Az SSL tanúsítvány hitelesíti a weboldal identitását, és biztosítja, hogy az adatok titkosítva kerüljenek átvitelre.

Az SSL tanúsítvány használata esetén a böngészők zöld lakattal vagy más ikonnal jelzik, hogy a kapcsolat biztonságos. Ez növeli a felhasználói bizalmat, mivel tudják, hogy az adatok biztonságban vannak.

HTTP vs HTTPS: A biztonság szempontjai

Az HTTP protokollt használó webhelyek esetén minden adat nyilvánosan és titkosítás nélkül kerül átvitelre. Ez azt jelenti, hogy ha valaki képes megszerezni ezeket az adatokat (például egy köztes támadó), akkor könnyen olvasható formában látja őket.

Ezzel szemben az HTTPS protokollt használó webhelyeken minden adat titkosítva kerül átvitelre. Ez azt jelenti, hogy még ha valaki képes is megszerezni ezeket az adatokat, nem tudja őket értelmezni anélkül, hogy rendelkezne a megfelelő titkosítási kulccsal.

HTTPS és SEO: Hogyan befolyásolja a keresőmotor optimalizálást?

Az HTTPS nem csak a biztonság szempontjából fontos. Az Google is előnyben részesíti azokat a weboldalakat, amelyek biztonságos kapcsolatot használnak. Ez azt jelenti, hogy ha a weboldalad HTTPS-t használ, akkor nagyobb eséllyel jelenik meg magasabb helyen a keresési eredmények között.

Ezenkívül az HTTPS használata javíthatja a felhasználói élményt is, mivel a felhasználók láthatják, hogy az oldal biztonságos, és nagyobb valószínűséggel bíznak benne.

Hogyan váltson HTTPS-re a weboldalad?

Az áttérés HTTP-ről HTTPS-re néhány lépést igényel:

  1. Szerezd be az SSL tanúsítványt egy megbízható kiadótól.
  2. Telepítsd az SSL tanúsítványt a szerverre.
  3. Állítsd be a weboldalt úgy, hogy HTTPS-t használjon.
  4. Frissítsd az összes belső linket és hivatkozást, hogy HTTPS-t használjanak.
  5. Teszteld le, hogy minden jól működik-e.

Ne feledd: Az áttérés HTTP-ről HTTPS-re nem csak a weboldalad biztonságát növeli, hanem a SEO-t is javítja.

Fontos! Új Search Console fiók kell https átállás után!

Nagyon lényeges, hogy ha Te vagy a webmestered Google Search Console-t (Google Webmester Eszközök) használtok a keresőben való megjelenés és a kattintott kulcsszavak gyűjtésére, akkor a HTTPS titkosításra való átállásnál új regisztrációt kell végezni! A Webmester Eszközök ugyanis teljesen külön kezeli a HTTP és a HTTPS URL alatt futó honlapokat.

Ha nem végzed el a HTTPS regisztrációt, akkor egy idő után a honlapod adatai eltűnnek a Webmester Eszközök fiókodból, ahogy a Google a HTTP-ről átindexeli az oldalad a HTTPS címekre.

Érdekes módon ez a Google Analytics statisztikában az átállás automatikusan megtörténik.

Kérdésed van? Fordulj hozzánk bizalommal!

Elérhetőségeink

Kérdésed van?

Hívj minket most!

Komáromi Zsombor online marketing szakértő, wordpress szakértő

Komáromi Zsombor

SEO specialista, WordPress designer

NE HÍVJ
ha a céged:

  • erotikus termékeket
  • alkoholt
  • kábítószert
  • dohányárút
  • sertéshúst
  • biztosítást
  • hitelt

értékesít,

  • tetoválással
  • szerencsejátékokkal
  • pénzügyi tanácsadással

foglalkozik.