CMS rendszer (Content Management system). A legjobb tartalomkezelő rendszer a WordPress?

CMS rendszer (Content Management system). A legjobb tartalomkezelő rendszer a Wordpress?

Egy CMS, vagyis tartalomkezelő rendszer lehetővé teszi a weboldalak könnyű kezelését és szerkesztését, programozói tudás nélkül is. Nem szükséges HTML vagy más programozási nyelv ismerete, a felhasználói felület egyszerű és felhasználóbarát.

Tartalomjegyzék

A CMS jelentése. Mi az a CMS?

A CMS az angol Content Management System rövidítése. Jelentése: tartalomkezelő rendszer. Ez egy olyan szoftver vagy platform, amely lehetővé teszi a weboldalak tartalmának könnyű kezelését és frissítését. Segítenek a felhasználóknak tartalmat feltölteni, szerkeszteni és publikálni anélkül, hogy kódolási ismeretekkel rendelkeznének. A weboldal kezelő rendszerek elterjedésével elavulttá vált a HTML weboldal készítés.

A legnépszerűbb WordPress webshop bővítmény a Woocommerce.
A legnépszerűbb WordPress webshop bővítmény a Woocommerce.

A CMS rendszerek használatának előnyei

A legtöbb CMS bővíthető és személyre szabható. Bővítményeket adhatunk hozzá, így bővíthetjük azt.

A WordPress bővítmények hasznos funkciókat adhatnak a weboldaladhoz.
A WordPress bővítmények hasznos funkciókat adhatnak a weboldaladhoz.

A legtöbb tartalomkezelő rendszer lehetővé teszi a különböző szempontok szerinti listázásokat. Pl. keresési eredményeket ABC sorrendben, időrendben, népszerűség szerint, témakörök szerint is kilistázhatunk. i, stb.), kereséseket. Ez különösen fontos egy webshop CMS esetében a termékek listázásánál.

A webshop CMS platform lehetővé teszi, hogy a látogatók regisztrálhatják magukat, így rendelni és fizetni tudjanak.

A legfontosabb azonban, hogy a CMS rendszerben a tartalmak magával a szoftverrel szerkeszthetők. A szerkesztők általában egy ún. adminisztrációs felületen, jelszóval érhetők el. Az adminisztrációs felületre belépve tartalomkezelő lehetőségeitől függően teljesen te uralod a weboldalt. Te hozhatod létre a cikkeket, szerkesztheted a tartalmakat, testre szabhatod a menüt, megváltoztathatod a designt, feltöltheted a képeket, stb.

A tartalomkezelő rendszerek evolúciója

A tartalomkezelő rendszerek, vagyis CMS-ek, folyamatosan fejlődnek. Egyre több funkciót és bővítményt érhető el hozzájuk, amelyek megkönnyítik a weboldalak létrehozását és kezelését. Egy jól megválasztott CMS segítségével a felhasználó könnyedén létrehozhatsz és karbantarthatsz egy üzleti weboldalt.

A fejlődés jelzésére a különböző verziószámok szolgálnak. A WordPress 2024-ban legfrissebb változata a 6-os, de ezen belül is vannak alváltozatok (6.1, 6.2, 6.3, 6.6, stb.).

Legnépszerűbb CMS (Content Management System) rendszerek: WordPress, Joomla, Drupal

Nem egyszerű kiválasztani egy céges weboldal céljára szolgáló tartalomkezelő rendszert, vagyis CMS-t. A legnépszerűbb tartalomkezelő rendszerek közé tartozik a WordPress, a Joomla és a Drupal. Ezek közül a WordPress a legelterjedtebb, mivel rendkívül felhasználóbarát és számtalan sablon és bővítmény áll rendelkezésre.

WordPress előnyei és hátrányai

WordPress eredetileg blogok indításához készült, de később céges igényekre is továbbfejlesztették. A WordPress előnye, hogy az alapszoftver ingyenes, és hatalmas fejlesztői közösség áll mögötte. 2023-ban közel 50.000 bővítmény (plugin) érhető el hozzá. Az a cég, aki a WordPress mellett dönt, biztos lehet benne, hogy legtöbb igényének megfelel majd a weboldala, és talál hozzá megfelelő fejlesztőt.

WordPress alapú weboldalak könnyen szabhatóak és SEO-barátok. Azonban, mint minden CMS-nél, itt is akadnak hátrányok, például a biztonság és a teljesítmény.

Joomla és Drupal: Kiknek ajánlott?

A Joomla például kiváló hírportálok készítésére
A Joomla például kiváló hírportálok készítésére

Míg a Joomla és a Drupal kevésbé felhasználóbarát, mint a WordPress, több szabadságot és testreszabhatóságot kínálnak. A Joomla például kiváló hírportálok készítésére, a Drupal pedig egyedi fejlesztések megvalósítására. Vannak kimondottan e-kereskedelmi célra készült népszerű CMS rendszer, például a PrestaShop vagy a Magento. A speciálisabb, meghatározott célra készült nyílt forráskódú CMS rendszer azonban nagyobb hozzáértést, több ismeretet is igényel.

A Drupal a kevésbé népszerű fejlesztői rendszerek közé tartozik.
A Drupal a kevésbé népszerű fejlesztői rendszerek közé tartozik.

Tartalomkezelő rendszer előnyei

A CMS rendszerek előnye, hogy lehetővé teszik a tartalom gyors és egyszerű kezelését. Az admin felületen keresztül bárki könnyen publikálhat és módosíthat tartalmat, bővítmények és pluginok segítségével pedig további funkciókat adhat a weboldalhoz.

Nyílt forráskódú vagy fizetős CMS-ek

A CMS rendszerek között található zárt és nyílt forráskódú. A Wordpress pl. nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszer (open source). Ez azt jelenti, hogy a fejlesztők közzéteszik a kódokat, így bárki hozzáférhet azokhoz. Emiatt több ezer kiegészítő készül ezekhez a rendszerekhez, és sokan fejlesztik azt. A nyílt forráskódú rendszerek általában ingyenesek, de mivel a kódhoz bárki hozzáfér, könnyebben feltörhetők, jobban figyelni kell a biztonságra, a rendszeres frissítésre. Ma már a nyílt forráskódú CMS-ek, mint a WordPress, Joomla vagy Drupal esetén is igaz, hogy a kiegészítőért fizetni kell.

A zárt fejlesztésű rendszerek biztonságosabbak, de mivel egy fejlesztőt vagy fejlesztő csapatot igényel, rendkívül drágák. A megbízható és rugalmas zárt fejlesztésű rendszerek több millió forintba kerülnek, így általában nagyobb cégek engedhetik meg maguknak.

Jó kompromisszum a zárt forráskódú bérelhető webáruházak használata (pl. Shoprenter, Unas Shop). Ez olcsó amíg nem kérsz rá egyedi fejlesztéseket, és mivel sokan használják, általában elég kiforrott is.

SEO keresőoptimalizálás: a CMS rendszerek legfontosabb eleme

A SEO, vagyis keresőoptimalizálás, nélkülözhetetlen egy weboldal sikeréhez. A legnépszerűbb CMS-ek, mint például a WordPress, számos SEO eszközt és bővítményt kínálnak, mint például a Yoast SEO, a Rank Math vagy az All In One SEO. Tartsd azonban szem előtt, hogy a Google találati listán elért helyezés nem a tartalomkezelő rendszertől, hanem elsősorban a tartalomtól függ.

SEO szempontjából fontos, mennyire gyors a weboldal. A WordPress oldalak alapból elég lassan töltődhetnek, de megfelelő bővítmények használatával megfelelő sebességre gyorsíthatók.

Sablonok és bővítmények: Hogyan bővíthető egy CMS?

A CMS-ek lehetővé teszik, hogy különböző sablonok és bővítmények segítségével egyedi és funkcionális weboldalakat hozz létre. Ezáltal még a kevésbé technikai felhasználók is könnyedén létrehozhatnak magas színvonalú weboldalakat.

A WordPress azért is a legnépszerűbb CMS rendszer, mert a bővítmények telepítése és azok frissítése rendkívül egyszerűen megoldható.

Összegzés: Melyik a legjobb tartalomkezelő rendszer?

Nincs egyértelmű válasz arra, hogy melyik a legjobb CMS. A választás sok tényezőtől függ, például attól, milyen típusú weboldalról van szó, milyen a felhasználó technikai tudása és milyen speciális igényei vannak.

Cégünk a WordPress CMS rendszert használja üzleti weboldalak készítésére, mert bővíthetőség szempontjából jelenleg ez a legjobb választás.

Szeretnél WordPress weboldalt tartalomkezelő rendszernek? Fordulj hozzánk bizalommal!

Elérhetőségeink

Kérdésed van?

Hívj minket most!

Komáromi Zsombor online marketing szakértő, wordpress szakértő

Komáromi Zsombor

SEO specialista, WordPress designer

NE HÍVJ
ha a céged:

  • erotikus termékeket
  • alkoholt
  • kábítószert
  • dohányárút
  • sertéshúst
  • biztosítást
  • hitelt

értékesít,

  • tetoválással
  • szerencsejátékokkal
  • pénzügyi tanácsadással

foglalkozik.